Online konference for læreruddannelser 2021
commons.wikimedia.org/wiki/File:Duomo_(Milan)_with_rainbow.jpg
eTwinning ITE Conference 2021 © eTwinning
eTwinning ITE Conference 2021 © eTwinning
Dag 1 livestreames © eTwinning
Dag 1 livestreames © eTwinning

Online konference for læreruddannelser 2021

[Gennemført] "eTwinning for Future Teachers" var temaet for den årlige konference målrettet lærer- og pædagoguddannelser, som blev afviklet over tre korte halvdage online.
Arrangør var eTwinning og EU-Kommissionen i samarbejde med eur. læreruddannelser, og eventen var for inviterede fra pædagogiske bacheloruddannelser på de professionshøjskoler, der i forvejen er deltagere i eTwinning.

Hvornår

08-12-2021 - 15:00 - 10-12-2021 - 13:15

Konferencens tider: Dag 1 kl. 15-17 (live-streames), dag 2 kl. 14:00-18:15 og dag 3 kl. 10:00-13:15

eTwinning har siden 2012 involveret en række lærer- og pædagoguddannelser fra hele Europa. I Danmark, som var en af initiativtagerne, er det indtil nu professionshøjskolerne KP, UC SYD, UC Nord, VIA og UC Absalon, der har været med.

Hvert år gennemføres bl.a. en europæisk temakonference med fokus på 'Initial teacher training', altså uddannelsen af de kommende lærere og pædagoger.

Konferencen gennemførtes i år online over tre korte halvdage for godt 200 deltagere fra 43 lande. De danske professionshøjskoler med aktuel eTwinning-involvering var direkte blevet opfordret til at ansøge om pladser.

Eventen gennemførtes i Teams med parallelsessions og breakout-rooms. Programmet for åbningsdagen blev live-streamet og kunne ses af alle, også ikke-tilmeldte.Tidsplan og sessionsbeskrivelser kan ses i program nedenfor.

Ansøgning

Vi havde 4 pladser til danske deltagere. Professionshøjskolerne kunne direkte at søge pladserne.

Konferencens europæiske site kan ses, her

Deltagerbetingelser i øvrigt ifølge rammerne beskrevet på siden 'Når du skal rejse med eTwinning', som deltagerne og disses prof.højskoler bekræftede ved ansøgningen. Denne event var fuldt virtuelt, men betingelserne om aktiv deltagelse i det fulde program samt engageret medvirken i opfølgende formidling o.l. var fortsat gældende.

Læs mere

Arrangør var eTwinning Central Support Service (CSS) i Bruxelles og EU-Kommissionen i samarbejde med eur. læreruddannelser i bl.a. Italien. Endeligt program, koncept- og sessionsbeskrivelser kan læses under denne sides links.

Du kan desuden læse mere om 'eTwinning i læreruddannelse' nedenfor.